Chciałam poruszyć niezwykle ważny temat. Ważny zarówno dla projektantów jak i klientów. A oto i on: Usługa architekta wnętrz a cena… 
Bardzo często słyszę od ludzi, że koszt projektu wnętrza jest kosmicznie wysoki. Co o tym myśleć? 
Po pierwsze, „koszt jest wysoki” to pojęcie względne. Dla jednej osoby może być wysoki, a dla innej już nie. 
Jak na każdym rynku, tak i na rynku projektowym znajdziemy architektów, którzy świadczą swoje usługi zarówno w bardzo niskich cenach, jak i w dość wysokich. Z własnego doświadczenia wiem, że osoby oferujące swoją usługę projektową w śmiesznie niskiej cenie (względem standardów rynkowych), albo nie mają jeszcze doświadczenia i nie czują się na tyle pewni siebie, żeby podnieść cenę, albo są kiepskimi przedsiębiorcami i prowadzą niedochodowe biznesy… Często mamy do czynienia z obydwoma przypadkami naraz. 
Ja jednak chciałabym się dziś skupić na architektach wnętrz z doświadczeniem, którzy wiedzą co robią i są pewni swoich kompetencji. Usługa takich projektantów kosztuje zdecydowanie więcej od wspomnianych wyżej początkujących. Nie ma w tym nic dziwnego. Przecież mają oni do zaoferowania znacznie więcej. 
Uważam, że usługa projektowania wnętrz zalicza się już do usług premium. Dlatego, gdy słyszę „ale ten architekt jest drogi” to myślę sobie- to nie architekt jest drogi. To Ciebie na niego nie stać, albo zwyczajnie nie jesteś świadomy z czego wynika koszt takiej usługi. 

No właśnie. To co w takim razie obejmuje usługa projektowa i skąd ta cena?

• Przede wszystkim, cena wskazuje na jakość. Dzięki odpowiedniej wycenie swojej pracy, architekt ma przestrzeń na rozwój, który bezpośrednio przekłada się na wyższą jakość świadczonych usług (i tym samym na zadowolenie klienta). Umożliwiają mu to chociażby szkolenia lub targi. 
• Idąc dalej tropem jakości, warto wspomnieć, że aby projekt był jakościowy, wymaga on ogromu zaangażowania architekta. Zarówno czasu, pracy, jak i wiedzy, którą zdobywa się przecież latami!
• Często klientom wydaje się, że stworzenie projektu to szybki temat. Niestety, wcale nie wygląda to tak kolorowo jakby się wydawało… Proces projektowy jest niezwykle złożony i czasochłonny! Komputer jest niezwykłym ułatwieniem, to fakt, ale nie zrobi za nas roboty (jak to się niektórym wydaje). Musimy uświadamiać naszych klientów jak wygląda tworzenie projektu i ile czasu realnie to zajmuje. Dla przykładu powiem Wam, że stworzenie wizualizacji zajmuje realnie kilka pełnych dni ciężkiej pracy! A nie godzinkę... ;)
• Usługa projektowa obejmuje:
- Projekt wnętrza (koncepcyjny i techniczny i/lub nadzór budowlany)
- Ciągłe wsparcie architekta (w wyborach, dylematach etc.)
- Wiedzę i doświadczenie architekta
- Dostęp do producentów materiałów i elementów wyposażenia (wielu przecież sami byście nie znaleźli)
- Rabaty na materiały, meble i dekoracje.​​​​​​​
Przejdźmy teraz do realnych korzyści jakie możesz zyskać dzięki skorzystaniu z usługi projektowej

•  Chyba zgodzisz się ze mną, że dom to najważniejsze miejsce każdego człowieka? To w nim czujemy się bezpieczni i swobodni. W nim odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Codziennie do niego wracamy, a w dzisiejszych czasach, nawet w nim pracujemy. Podsumowując - we wnętrzach naszych domów i mieszkań spędzamy najwięcej czasu. Czy w takim wypadku, nie warto byłoby w nie zainwestować?  Korzystając z usługi architekta zyskujesz pewność, że Twój dom lub mieszkanie będzie naprawdę przemyślane i zaprojektowane w pełni w zgodzie z Twoimi potrzebami. Krótko mówiąc- będzie Ci służył LATAMI !!! 
•  Gdy osoba niebędąca architektem decyduje się na samodzielne wykończenie wnętrza to najczęściej robi wszystko na bieżąco, bez dobrze opracowanego planu. Nie umie spojrzeć na wnętrze całościowo, tylko skupia się na pojedynczych pomieszczeniach. Większość decyzji jest podejmowana w pośpiechu, podczas wizyt w sklepach budowlanych, a wybory konsultowane są z rodziną i przyjaciółmi, którzy doradzają na podstawie ich własnych potrzeb i upodobań estetycznych. Architekt dzięki swojemu doświadczeniu w pracy z ludźmi, doskonale wie jak wsłuchać się w potrzeby klienta. Dzięki temu wszelkie wybory projektowe są podejmowane właśnie z pełną świadomością potrzeb naszego klienta.
•  Gdy samodzielnie wykonujesz projekt, nie masz wiedzy o czym musisz pamietać. Oczywiście, w internecie jest coraz więcej treści, gdzie taką wiedzę możesz zdobyć, (chociażby na moim blogu), ale jednak może się to okazać niewystarczające i przytłaczające, gdy wszystkie zebrane informacje musisz jakoś zebrać "do kupy" i logistycznie zaplanować. Architekt zrobi to za Ciebie. On doskonale wie na co zwrócić uwagę i jak rozplanować poszczególne etapy. Oszczędzasz zbędne nerwy, stres i czas!
•  Wynikiem samodzielnego projektowania bez odpowiednich kompetencji są błędy, a te są kosztowne…
•  Estetyka - Wielu klientów, gdy do mnie przychodzi, wiedzą już co im się podoba, a co nie. Mają przed oczami ogólny zarys tego, jak chcą żeby wyglądało ich domowe zacisze. Mimo to, nie mają pojęcia, jak połączyć wszystkie elementy w spójną całość - ilość dostępnych rozwiązań i elementów wyposażenia na rynku ich przytłacza. Nie wiedzą, jak wybrać „te właściwe” materiały i meble. Dobry architekt umie wsłuchać się w potrzeby klienta i wie co wybrać, żeby stworzyć wnętrze w 100% dopasowane do stylu klienta.​​​​​​​
No dobrze. To ile to w końcu kosztuje?

Według moich obserwacji na rynku możemy spotkać trzy przedziały cenowe za usługę projektowania wnętrz (bez nadzoru. Nadzór wyceniany jest osobno w zależności od ilości wizyt na budowie):
1.       50 - 90 zł/m2.  Taką cenę oferują studenci, osoby świeżo po studiach, amatorzy bez wykształcenia kierunkowego i bez doświadczenia w branży. 
2.       100 - 200 zł/m2.  Taką cenę oferuje większość pracowni projektowych na rynku Polskim. Moim zdaniem to taki standard. Oczywiście wciąż jest to spora rozpiętość cenowa. Zależy to również od wielkości miasta, w jakim świadczona jest usługa. Większe miasta = wyższe ceny.
3.       200 - 500 zł/m2.  Tak wiem, to również ogromna rozpiętość cenowa. Do tej kategorii zaliczają się pracownie z najwyższej półki. Najczęściej są to architekci z kilkunasto/kilkudziesięcio- letnim doświadczeniem, działający nie tylko na Polskim rynku, ale również za granicą i oferujący wnętrza premium dla klientów premium :) Jak w każdej branży tak i tutaj mamy górną półkę, która nie jest dla każdego. 
* Dodatkowo za nadzór można zapłacić między 50 - 150 zł/m2. 

PODSUMOWANIE: KORZYŚCI ZE WSPÓŁPRACY Z ARCHITEKTEM

1.  Masz gwarancję, że Twój dom będzie ultra wygodny, funkcjonalny i dopasowany w 100% do Twojego trybu życia.
2. Twoje wnętrze będzie w Twoim stylu! A do tego będzie spójne, wyważone i oryginalne.
3. Dzięki architektowi unikniesz błędów, a więc oszczędzisz czas, nerwy, stres i pieniądze.

Teraz już wiesz, ile jesteś w stanie zyskać dzięki współpracy z architektem wnętrz. Jeśli masz na to budżet to nie wahaj się! Inwestujesz przecież w swoje wnętrze - a To na prawdę opłacalna inwestycja. :) 

Niech żyją przemyślane wnętrza!​​​​​​​
Do następnego razu,
Ola

You may also like

Back to Top