Postanowiłam, że mój pierwszy wpis na bloga będzie poświęcony jednemu z dwóch najważniejszych i najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń w domu: kuchni lub łazienki. Ponieważ kuchnię postrzegam jako serce każdego domu/mieszkania to dlatego właśnie od niej zacznę swoją przygodę z blogowaniem. 
Dlaczego akurat to pomieszczenie jest tak ważne, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć… Nie bez powodu, gdy mamy gości, zawsze gromadzą się oni przy kuchennym blacie... :) 
Ale do rzeczy! Jeżeli zastanawiasz się nad samodzielnym zaprojektowaniem kuchni, masz już wizję jaki będzie jej układ, czy będzie miejsce na wyspę, a może na barek; przemyślałaś/eś kolory i materiały, to wspaniale! Ale musisz wiedzieć, że sama wizja nie wystarczy… Potrzebna Ci będzie baza, od której należy zacząć projektowanie. 
Co takiego mam na myśli?
Oczywiście zasady ergonomii i odrobina wiedzy technicznej. Jeśli ktoś z Was nie spotkał się wcześniej z terminem "ergonomia" to już tłumaczę o co chodzi. Zasady ergonomii we wnętrzach określają relację między otoczeniem i warunkami pracy a człowiekiem, a konkretniej jego możliwościami anatomicznymi i psychofizycznymi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich reguł możemy korzystać z naszej przestrzeni bardziej optymalnie - wygodnie i zdrowo. 

Poniżej zamieściłam najważniejsze (według mnie) aspekty, o których musisz pamiętać podczas planowania swojej kuchni: 

• Układ szafek kuchennych - Zastanów się jaki układ ma mieć Twoja kuchnia. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na układ w kształcie litery „U” to odległość pomiędzy jednym rzędem szafek a drugim musi wynosić min. 120cm, tak aby nie tylko wygodnie się poruszać, ale też żeby po pełnym otwarciu zmywarki, szuflad lub szafek wciąż mieć miejsce na swobodne przejście. 
• Trójkąt roboczy - Jest to nic innego jak odpowiednie ustawienie stref funkcjonalnych kuchni (strefy gotowania, przechowywania w lodówce oraz zmywania) względem siebie. Ustawienie stref odpowiada kolejności konkretnych czynności jakie wykonujemy gotując. Chcąc przygotować posiłek najpierw wyjmujemy z lodówki potrzebne produkty, które następnie myjemy w zlewie, później przygotowujemy (kroimy etc.), a na końcu gotujemy, smażymy lub pieczemy. Idąc tym tropem należy pamiętać, żeby ustawienie zlewu, lodówki oraz płyty i piekarnika umożliwiało taką kolejność wykonywania powyższych czynności (patrz: ilustracja nr 1). Dobrze też zwrócić uwagę na ilość wolnego blatu pomiędzy tymi funkcjami - nie powinno być go ani za mało, ani za dużo. Odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami przedstawia ilustracja nr 2:

• Wysokość blatu roboczego - Norma mieści się pomiędzy 86 - 95cm. Najczęściej spotykaną wysokością blatu jest 86cm, jednak pamiętaj, że to pod Ciebie i Twoich domowników powinien być dostosowany blat. Jeśli jesteś osobą wysoką  (ponad 170cm wzrostu) to zalecam montaż blatu na wysokości 90-95cm. Blat barku powinien mieć 110-115 cm wysokości.
• Uwaga na kolizje - 1. Projektując układ szafek pamiętaj przewidzieć wszelkie scenariusze, np. jak będą otwierały się szafki? Czy nie będą kolidowały ze sobą  lub z lampami sufitowymi? Np. w przypadku gdy piekarnik jest zaraz obok szafki narożnej to należy uwzględnić blendę tak, aby szafka narożna mogła się otworzyć nie kolidując z wystającym uchwytem od piekarnika. 2. Jeśli planujesz zlew pod oknem, to musisz zastosować baterię kuchenną składaną, tak aby umożliwić pełne otwarcie okna. 3. Zdarza się też, że w nowym budownictwie w stanie deweloperskim wyjście rury okapowej z pionu jest na tyle oddalone od ściany, że nie mieści się ona w całości w świetle szafek wiszących. Taki problem należy skonsultować z wykonawcą w celu omówienia możliwości przeniesienia rury.
• Elektryka w kuchni - niezwykle istotne jest odpowiednie rozmieszczenie gniazd elektrycznych w kuchni. W szczególności gniazd do sprzętów. Bardzo często deweloperzy pośpiesznie rozplanowują elektrykę w kuchni. W związku z tym, po odbiorze mieszkania (lub w ramach zmian lokatorskich), inwestor i tak musi dostosować ją pod projekt swojej docelowej kuchni. Poniżej znajdziecie opis ulokowania najważniejszych kuchennych punktów elektrycznych:
Gniazdo do zmywarki - umieszczamy w szafce sąsiadującej z zabudową zmywarki. Najczęściej jest to szafka zlewowa. Błędem jest zostawienie gniazda do zmywarki bezpośrednio za nią, ponieważ w razie awarii nie ma możliwości szybkiego odłączenia urządzenia od sieci.
Gniazdo do piekarnika - analogicznie jak w przypadku zmywarki, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazda w sąsiedniej szafce. W przypadku gdy piekarnik zamontowany jest w zabudowie wysokiej, wtedy najczęściej gniazdo umieszczamy w szafce nad lub pod sprzętem. Jest też możliwość podłączenia piekarnika do tzw. siły czyli przyłącza, do którego podłącza się płytę indukcyjną. W takim wypadku osobne gniazdo do piekarnika jest zbędne. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy wybrany przez nas piekarnik ma kabel z wtyczką czy wyłącznie sam przewód. Jeśli ma wtyczkę, a wykonawca ją usunie i podłączy do siły, wtedy tracimy gwarancję na sprzęt. Jeśli chcemy podłączyć piekarnik do siły nie tracąc gwarancji, musimy zakupić piekarnik z gotowym przewodem bez wtyczki. Stąd moim zdaniem najlepiej zweryfikować model przed zakupem lub dostosować elektrykę w kuchni pod zakupiony sprzęt AGD. 
Przyłącze do płyty grzewczej - W przypadku, gdy płyta znajduje się nad piekarnikiem, zaleca się umieszczenie przyłącza w szafce obok. Gdy jednak pod płytą mamy szuflady lub szafki z półkami wtedy przyłącze może znajdować się w szafce, na której montujemy płytę.
Gniazdo do okapu/pochłaniacza - W przypadku okapów podszafkowych jak i kominowych gniazdo umieszczamy za rurą okapową, czyli w osi okapu tuż nad nim. W przypadku pochłaniacza, gniazdo umieszczamy w szafce okapowej tuż nad pochłaniaczem.
Gniazdo do lodówki - W przypadku lodówki wolnostojącej, gniazdo umieszczamy w szafce obok lub za lodówką na takiej wysokości by wystarczyło nam kabla zasilającego. Należy to zweryfikować w karcie produktu wybranego sprzętu. W przypadku lodówki w zabudowie gniazdo najlepiej umieścić w szafce obok lub nad zabudową lodówki.
Gniazda nadblatowe - ilość i rozmieszczenie powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł. Należy zastanowić się jakie sprzęty kuchenne będziemy chcieli mieć pod ręką na co dzień, a które będą używane sporadycznie. Następnie musimy przewidzieć dla nich miejsce na blacie i odpowiednią ilość gniazd. Być może często miksujesz blenderem zupy i korzystne byłoby dla Ciebie gniazdo w niedalekiej odległości od płyty grzewczej? ;)
Wypust pod oświetlenie podszafkowe - Nie zapomnij przewidzieć kabla pod oświetlenie podszafkowe! Jest to przecież najważniejsze oświetlenie w Twojej kuchni. Kabel umieszczamy mniej więcej w połowie wysokości szafek wiszących i zalecamy pozostawienie ok. 1 metra zapasu przewodu, tak aby wykonawca miał swobodę montażu transformatora pod oświetlenie.​​​​​​​
Jak widzicie, jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać projektując kuchnię, żeby uniknąć zbędnych problemów na etapie prac wykończeniowych lub podczas użytkowania już gotowej kuchni. Nie ma nic bardziej irytującego niż błędy projektowe, które później w codziennym życiu dają się we znaki mieszkańcom… Dlatego zanim przystąpisz do planowania kuchni, zbierz niezbędne informacje albo skorzystaj z pomocy doświadczonego architekta.
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny! Jeśli tak to podziel się swoją opinią na moim fanpage-u na Facebook-u albo udostępnij link do tego artykułu, żeby inni również mogli skorzystać z moich wskazówek. :)

Niech żyją przemyślane wnętrza!
Do następnego razu,
Ola

zerknij jeszcze tutaj ...

Back to Top