We wcześniejszym wpisie omówiłam najważniejsze aspekty w projekcie kuchni. Dziś przyszedł czas na łazienkę! Moim zdaniem,  jest to drugie najbardziej wymagające pomieszczenie w domu… Dlatego jeśli planujesz samodzielny projekt tego pomieszczenia to mój artykuł może okazać się bardzo pomocny. :) Przedstawię Ci nie tylko normy dotyczące wymiarów w łazience, ale także spróbuję rozwiać dylematy, które często słyszę od moich klientów.
Tak więc zaczynajmy!

ERGONOMIA W ŁAZIENCE, CZYLI CO? GDZIE? I JAK?

Jeśli nie znasz jeszcze pojęcia „ergonomia” to odsyłam Cię do mojego poprzedniego wpisu o ergonomii w kuchni. Znajdziesz go tutaj.
W temacie zasad ergonomii w łazience powiem krótko i zwięźle, bo nie ukrywajmy…nie jest to najciekawszy temat i nie ma co owijać w bawełnę.
Dlatego, najważniejsze wymiary przygotowałam w formie ilustracji:

wolna przestrzeń w łazience, wymiary w łazience, ergonomia w łazience, łazienka ergonomia

Ilustracja pokazuje ile wolnego miejsca powinno być przed ceramiką łazienkową, aby korzystanie z łazienki było wygodne i przyjemne.

odległości w łazience, wymiary w łazience, ergonomia w łazience, łazienka ergonomia

Takie odległości (minimum takie!) powinny być zachowane pomiędzy elementami wyposażenia i ścianą.

wysokości montażu elementów wyposażenia łazienki

Na ilustracji zaznaczyłam na jakich wysokościach powinny być zamontowane baterie oraz wc i umywalka. Bateria umywalkowa i wannowa może wymagać montażu nieco wyżej jeśli wymaga tego dany model produktu.

Lecimy dalej z tematem.

OŚWIETLENIE
Łazienka powinna być oświetlona:
• głównym światłem sufitowym, które daje nam odpowiednią ilość światła* do wykonywania precyzyjnych czynności,
• światłem do makijażu nad lustrem lub po jego obu bokach. Najlepiej żeby było neutralnej barwy i oświetlało równomiernie całą twarz.
• światłem klimatycznym w postaci kinkietów lub listwy ledowej w ciepłej barwie.​​​​​​​
Oprócz tego, bardzo ważny jest dobór odpowiednich opraw pod względem szczelności !!! W łazience mamy do czynienia z dużą wilgotnością i chlapaniem wody, dlatego oprawy oświetleniowe (lampy) muszą mieć odpowiedni stopień ochrony, o którym informuje nas współczynnik IP. Poniższa ilustracja pokazuje nam strefy w łazience oraz wymagany stopień ochrony lamp. 
*odpowiednią ilość światła wyznaczają luksy czyli ilość lumenów na m2. Zapytajcie o poradę architekta lub eksperta w sklepie oświetleniowym. 
PS. Często inwestorzy dziwią się, że można zastosować listwy LED pod prysznicem. Nie bójcie się takich rozwiązań! Wystarczy odpowiednio dobrana oprawa i kompetentny wykonawca. :)​​​​​​​
strefy elektryczne w łazience, strefy ochrony IP

W tych strefach stosujemy oprawy oświetleniowe z przypisaną ochroną IP. To niezwykle ważne!

źródło: strefalamp.pl

ELEKTRYKA
Podstawową zasadą, którą powinniśmy kierować się przy rozplanowywaniu elektryki w łazience jest bezpieczeństwo. Zaraz po tym wygoda i estetyka.
Pamiętaj, że gniazdka powinny być oddalone o 60cm od stref mokrych (wanny/prysznica). Powinny być to gniazdka szczelne (te z klapką). Szczegółowy plan elektryki wykona dla Ciebie Twój wykonawca lub architekt. 
Gniazdka można też sprytnie ukryć np. W szafce podumywalkowej w celu podłączenia suszarki lub innych przedmiotów wymagających naładowania, tj. Szczoteczki, golarki. 

INNE ELEMENTY WYPOSAŻENIA ŁAZIENKI
• Stelaż podtynkowy i przycisk muszą być kompatybilne! Upewnijcie się jaki przycisk pasuje do wybranego stelaża i na odwrót. Na stronie Geberitu znajduje się bardzo pomocny konfigurator, który za Was to zrobi: http://www.konfigurator-geberit.pl 
• Armatura - najlepiej wybierać komplet z jednej kolekcji niż łączyć różne kolekcje. Jeśli jednak zależy Wam na innym efekcie to można zaszaleć z łączeniem różnych baterii, ale trzeba to zrobić z dużym wyczuciem… 
• Odpływ liniowy czy brodzik? - To pytanie bardzo często słyszę od moich klientów. Oczywiście nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od koncepcji wnętrza łazienki, a także od potrzeb inwestora. Wiele osób twierdzi, że brodziki wyszły już z mody. Kojarzą nam się z rozwiązaniem raczej staromodnym. Moim zdaniem, dzisiejsze brodziki są na tyle proste i nowoczesne, że powinny zasłużyć na naszą uwagę. W szczególności, że jest teraz możliwość montażu brodzika na równi z posadzką! I to właśnie to przekonuje wielu klientów. Brodzik w porównaniu do płytek z odpływem liniowym ma na pewno przewagę w czyszczeniu! Fugi po pewnym czasie brudzą się i są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż powierzchnia brodzika. Z drugiej strony odpływ liniowy pozwala na zastosowanie jednakowej posadzki w całej łazience co powiększa optycznie przestrzeń. Wybór należy do Ciebie!  :) 
• Toaleta i bidet - Jeśli zależy Ci na bidecie, ale nie masz na niego miejsca to z pomocą przychodzi bateria tzw. Bidetka, którą montujemy obok naszego wc i mamy rozwiązany problem. 
• Walk-in - Kolejny częsty dylemat klientów to, jakiej szerokości powinna być szyba prysznicowa oraz wejście pod prysznic, żeby się nie chlapało i żeby móc wygodnie wejść. Moim zdaniem, minimalna szerokość wejścia to 60cm, a szyby 100cm. Jednak (jeśli możemy) starajmy się unikać tak wąskich przejść. Najwygodniejsze będzie przejście 80-90cm i szyba powyżej 120cm szerokości. 

PŁYTKI
Połączenie posadzek, czyli płytek w łazience i posadzki z pomieszczenia, z którego wchodzimy do łazienki, musi wypadać równo pod drzwiami! Zwróćcie na to uwagę waszemu wykonawcy. Nie raz widziałam wnętrza, w których wykonawca nie zadbał o odpowiednie miejsce łączenia posadzek… Rezultat katastrofalny - po zamknięciu drzwi mamy widoczny fragment podłogi z drugiego pomieszczenia… To detal, który może zburzyć całą wizję. A szkoda skuwać płytki, prawda? ;) 
Bardzo ważny jest również kierunek układania płytek, czyli punkt, od którego wykonawca zaczyna ich układanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku:
• płytek tworzących wzór gdzie istotna jest symetria! 
• zastosowania więcej niż jednego typu płytek. Wtedy musimy dokładnie rozplanować ich ułożenie, tak aby fugi ładnie się schodziły. Nie ma nic bardziej kującego w oczy niż źle zgrane fugi…
gdy chcemy, aby fuga wypadała w osi symetrii np. Zabudowy geberitu bądź wanny
Dlatego polecam rozrysować sobie układ płytek zanim przystąpicie do prac wykończeniowych. Unikniecie nieestetycznych błędów oraz głupich i nieekonomicznych docinek.
A jeśli Was to przeraża to zwyczajnie zatrudnijcie architekta :) To najlepsza inwestycja.​​​​​​​

na tym zdjęciu bardzo dobrze widać jak ładnie łączy się fuga różowych płytek z jasnymi.

źródło: Pinterest

WSKAZÓWKI ARCHITEKTA
Pomiędzy szybą prysznica a szafką umywalkową zachowaj dystans min. 10cm. Dzięki temu unikniesz problemów ze sprzątnięciem tego miejsca.
Do umywalki zastosuj syfon oszczędzający miejsce, dzięki temu szuflada w szafce podumywalkowej nie będzie musiała mieć wykrojenia na syfon.
Rozplanuj łazienkę z głową! Najlepiej, gdy umywalka znajduje się naprzeciwko wejścia. Zdecydowanie unikajmy umieszczania w takim miejscu toalety…
Zaplanuj dużo miejsca do przechowywania, np. szafkę zlicowaną z zabudową geberitu albo miejsce na kosz na brudy.
Zwróć uwagę na umywalkę i baterię - muszą one do siebie pasować nie tylko wyglądem, ale również wymiarami. W przeciwnym wypadku użytkowanie umywalki będzie upiornie uciążliwe- będzie się chlapać, albo nie wystarczy miejsca na wygodne umycie rąk… Zapewne nie raz spotkaliście się z takimi upiornymi umywalkami i kranami. ;)
Dobierając materiały weź pod uwagę łatwość w czyszczeniu! Ciemne płytki pod prysznicem będą napewno efektowne, ale też dużo bardziej wymagające w czyszczeniu. Czy jesteś gotów na takie poświęcenia? 

Mam nadzieję, że ten wpis okazał się pomocny! Jeśli chcesz, podziel się nim z innymi. :)

Niech żyją przemyślane wnętrza!
Do następnego razu,
Ola

zerknij jeszcze tutaj ...

Back to Top